Määrame koduümbruse puid ja põõsaid

Mul oli juba suvel plaanis krundil olevad puud-põõsad-võsahunnikud kuidagi ära kaardistada ja kindlaks teha, mis meil siis siin on. Kaardistamiseni pole ma senini jõudnud, kuid sügiseselt värvikirevad marjad sundisid fotokat haarama ja kõike seda ilu üles pildistama. Ühtlasi kasutan juhust puude-põõsaste määramiseks. Ja kõige olulisem aspekt siin on see, kas tegu on mürgiste marjadega. Mul pole küll mingit plaani kõiki neid marju sööma hakata, kuid kui väiksed lapsed majas, siis tahaks kindlalt teada, kuskandis oht varitseb. Niisiis, palun teie abi mõningate isendite tuvastamisel. Mul ei ole hetkel ühtegi raamatut käepärast ja googeldada on välimuse põhjal maru raske. Midagi sain teada ja selle märkisin ka juurde. Kui ma eksin, siis palun parandage :) Kõiki puid ma ei jõudnud veel üles pildistada, kõigest need, mis kasvavad palliplatsi ümbritseva kahe kiviaia ääres. Lisaks kasvavad seal pihlakad, õunapuu, pirnipuu, sarapuud ja kadakad. Pihlakapuid on meil palju, kuid kogu selle hulga peale olen leidnud ainult 1 (!!!) marjakobara. Kummaline.

Kukerpuu

Peaks olema söödav.

sept_012_tn

sept_013_tn

Lodjapuu

Peaks olema söödav.

sept_002_tn

sept_003_tn

sept_005_tn

sept_007_tn

Viirpuu

Peaks olema söödav

sept_011_tn

sept_024_tn

sept_025_tn

Tundmatu puu 1

sept_001_tn

sept_017_tn

sept_018_tn

Tundmatu puu / põõsas 2

sept_014_tn

sept_015_tn

Tundmatu puu / põõsas 3 => kuslapuu – MÜRGINE

sept_028_tn

sept_030_tn

sept_029_tn

Tundmatu puu / põõsas 4

sept_026_tn

sept_027_tn

 

4 kommentaari “Määrame koduümbruse puid ja põõsaid

  1. Kas mõni neist tundmatutest mustade majadega puudest ei võiks aroonia olla? Ma homme võin õues üle vaadata, kas on samad lehed aga samas tunneb selle vast lõhnast ka ära. Lodjapuu kasvab meilgi, tiigi ääres ja on kevadel (või oli see suvel?) hästi ilusate õitega, nagu mõrsja pärg :-) pidingi uurima, et mis neist marjadest teha saaks, kuulsin, et olla kasulikud.

  2. Kukerpuu ehk barbarissi marju kasutatakse valge linaga restoranides toidu kaunistamiseks. Kommis loomulikult ka ;) Oksa koorides tuleb imekaunis kollane niine värv välja. Lastele see peaks meeldima (esimeseks taskunoa harjutuseks mõnus ;))

    2. ja 4. tundmatu põõsas paistavad samad? Paakspuu?

    3. tundmatu põõsas ehk kuslapuu on mürgine ja armastab vaest paest pinda ning lisaks on uskumatult visa kasvama.

  3. Aitäh teile vastamast! Need nr 2 ja 4 olid nii nirud põõsad, et mul läks aega nende uuesti ülesleidmisel. 2 ei leidnudki, 4 oli teises kohas kui mäletasin ja kammisin vale aiaäärt :D Igatahes toomingas ta ei tundu olevat, erilist lõhna ei tuvastanud. Päris samad 2 ja 4 vist ikka ei ole, sest marjad asetsevad erinevalt. Igatahes võtsin mustade marjade suhtes ettevaatliku hoiaku ja eks ma nagunii lugesin lastele sõnad peale, et peale põldmarja ja kadakamarja ei tohi praegu loodusest leitut suhu panna. Aga Pisipiigat peab ikka kullipilguga jälgima. Kirjelduse järgi on enamus mürgiseid marju väga mõrud ja jälgi maitsega. No aga see neiu sõi silmi pilgutamata astelpaju marju, samal ajal kui teised haput nägi tegid. Kuskilt meenub ka, et teatud maitsete tundmine areneb lastel alles teatud vanuseks. Seega ta isegi ei pruugi tunda, et mürgimarjal halb maitse on :(

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s