Suure lükandukse paigaldus ja akende valik

SAM_3489v

Rehealuse suurte uste kohale otsustasime paigaldada nö maast laeni akna. Uksed jääksid ikka alles, dekoratiivsuse mõttes. Tellisime Aru Grupist kaheosalise lükandukse, mille üks pool on mitteavanev ja teine pool lükandavanev (samuti saab teda  kaldavatavasse asendisse panna), tüüp ARU 78 Softline IN. Neil on üks teine lükanduks ka valikus, kuid tehnoloogiga nõu pidades leidsime, et meie majja on see variant parem. Teise uksega oleks juba paigaldamine keerulisem ja peaksime selleks mehed kohale tellima (Virumaalt läheks see veidi kalliks). Aga see uks pidi nii lihtne paigaldada olema, et hakkaja mees (mehed) saavad hakkama küll. Mehed mitmuses, sest uks on raske ja üksi seda ei tõsta. Selle osa pärast olin ma kohe mures, sest on seda ju ennegi juhtunud, et mehed oma seljad ära tõstavad ja meil ei ole ju kõiki neid spetsvahendeid, millega lihtsam tõsta oleks.

Aru Grupist tellisime seepärast, et kuna ma olen seal pikalt töötanud ja tunnen sealset tootmist, siis usaldan ka nende kvaliteeti. Samuti on mul suur usaldus sealsete tehnoloogide soovituste osas :)

Klaaspakett on 3-kordne, 1 selektiivklaasiga ja argooni täitega. U-väärtus 0,56. 92mm lengi puhul oleks U=0,52 olnud, mis ei oleks eriline võit olnud ja nii otsustasime odavama variandi kasuks (leng 78mm).

Paigaldasid 3-liikmeline tiim – Nöx, tema paps ja Pets eelmisel laupäeval. Ennelõuna kulus nõupidamisele, paika tõstmisele, nõupidamisele, paigaldamisele, nõupidamisele – teate ju küll seda värki kui midagi esmakordselt teha. Lõunaks oli raskem töö tehtud ja peale lõunat jäi Nöxile nokitsemise vaev (pildid on ennelõunal tehtud ja seetõttu asi veidi poolik veel).

“Enne” pildi peal näete ka reheuste kõrval ühte väiksemat ust. Selle ladusid mehed juba varem kinni – suured prussid, takuga tihendamine, tõrvaõli.

Lükandukse paigaldamine oli suhteliselt lihtne, mingit reguleerimist ust ei vajanud. Nöx oli rahul, et nii hästi liigub uks :) Ma ei oskagi tehnilist juttu rohkem lisada, vaadake parem pilte! Teen rohkematest piltidest eraldi galerii ka, soovijad saavad lingi meilile.

lükanduks_001 lükanduks_002lükanduks_010   lükanduks_014 lükanduks_015lükanduks_016lükanduks_020

Ja siin üks “pärast” pilt ka, tehtud täna hommikul, lumevaesel Saaremaal. Paigaldamise päev oli 22.nov.2014. Meil eile veel oli kerge lumekirme maas ka ikka :) Tirts on küll pahane, et kelgutada ei saagi.

Postituse kõige esimene pilt on nii “enne”, et siis ei olnud maja veel ostetudki :) Nöx ohkas seda vaadates, et millal küll me hoovi sama ilusaks tagasi saame…

lükanduks_021

Sellised tulevad ülejäänud aknad – 6 ruuduga. Ma alguses kujutasin ette, et tellime uued aknad samasuguse jaotusega nagu on praegused vanad, kuid Aru Grupi tehnoloog soovitas netis surfata ja vaadata, kuidas tolleaegsete talumajade ruudujaotus algselt oli. Jõudsin järeldusele, et praegune klaasijaotus on puhtalt nõukaaegne stiil ja vanasti olid ikka kas 6- või 8-ruudulised aknad. Me küll  päris ajaloolist joont ei säilita, sest aknad tulevad üheraamsed ja klaasijaotuse saavutame prossiraamiga, mis on hingedega akna küljes. See tähendab, et akende pesu ajaks saan prossiraami eest ära lükata ja siis on lihtsam pesta.

lükanduks_006

Teine soovitus oli olemasoleva pildi peal katsetada uut klaasijaotust. Päris tore oli “fotoshoppida” uusi aknaid :)

aknad 1 aknad 2

Ma olin alguses kahevahel, kas tellida ajaloolised kaheraamsed aknad või eelistada üheraamsete mugavust. Pidasin inimestega nõu ja jäime ikka üheraamsete juurde. Sõbrants, kes on palju kokku puutunud vanalinna majade renoveerimisega, kuhu nad pidid muinsuskaitse nõudel pidevalt kaheraamseid panema, ütles, et tema oma raha eest seda ei teeks. Nendega pidi ikka palju jama olema ja soojapidavus pole ka nii hea. Kaheraamsete häda on see, et kui aken on avatud (välja) ja vihma sajab, siis raam saab ikka korralikult vatti. Ja tundes ennast, siis ma hakkaks iga vihmasabina peale paanikas ringi jooksma ja aknaid sulgema või hullem veel – koju jooksma, et lahtine aken kinni panna :D

8 kommentaari “Suure lükandukse paigaldus ja akende valik

 1. Väga põhjalik ülevaade :) Kaheraamsete akende koha pealt oskan mina jällegi ainult kiidusõnu öelda :) Need said ette meil suvel ja siiani pole küll mingeid probleeme täheldanud. Eks oleneb muidugi elustiilist ja harumuistest aga meie neid väga lahti ei hoiagi, enamasti kassi ja laste pärast. Maja on päris kõrge vundamendiga ja mul on koguaeg hirm, et lapsed lähevad siis aknale kõõluma, kui aken lahti on. Samas külmakao osas mulle tundub, et ainus koht, kust tuult ja külma läbi ei tule, on aknad. See külm õhk justkui jääks kahe akna vahele, samas härma ega uduseks ei lähe kuskilt, seespool on kahekordne pakett. Eks me tegime sellepärast ka nii, et siin enne olid samasugused aknad, tahtsime, et jääks ka nii. :) Mulle tundus see nii romantiline, teha aken lahti väljapoole ja hõigata lapsi sööma :D Aga teil on küll väga ilusad aknad, sobivad selle majaga ideaalselt kokku :) Ja no see maast laeni uks on ka ideaalne, kujutan ette, kui palju valgust see juurde annab :)

  • Tahtsin veel lisada, et need väljapoole käivad aknad on nö piduritega, et siis kassi pärast saab panna ikkagi väikese vahe sisse. Pesta on neid ka väga lihtne. Linnas olid kaheraamsed, mis avanesid nö kaks korraga sissepoole ja vot need mulle üldse ei meeldinud, kohutavalt keeruline oli pesta ja pidi koguaeg neid siis lahti monteerima.

   • Ojaa, ega kaheraamsed aknad ei olegi läbinisti pahad :)) Ma ikka tükk aega vaagisin, mispidi teha. Aga kuna ma olen nii harjunud üheraamsete sissepoole avanevate akendega, siis jäime ikka nende juurde. Kaheraamsete tootja leidmine oleks ka keeruline olnud.
    Kusjuures praegu hakkasin mõtlema, et ega ma ka ei tea, palju ma aknaid lahti hoiaks. Eeldatavasti viibiks oma majas elades ju rohkem õues? Siis pole vaja toas kogu aeg akent lahti hoida… Ega veel ei teagi, milline elustiil meil siin olema hakkab :D
    Nendest sisseavanevatest kaheraamsetest ei ole ma ka sotti saanud, et miks küll selline aken välja on mõeldud :D Ei tundu üldse mugavad, õnneks ise neid pesema ei ole pidanud.

    Maast laeni aken annab küll palju valgust, kuid hetke planeeringu järgi seal tuba ei ole, vaid oleks nö hall või koridor. Vaheetapp köögist vannituppa ja kahte magamistuppa minekul. Abikaasa loodab sellest kodukontorit teha, ma olen veidi skeptiline, kuidas tal läbikäidavas toas tööd teha õnnestub. Ehk siis minu nägemus on sellest kunsti- ja käsitöötuba teha :P

   • Võid talle öelda, et kui lapsed on kodused, nagu meil, siis on üsna raske tööle keskenduda, kui ümberringi mingi möll käib. Kui keegi talle helistab, jookseb telefoniga vannituppa :-D seega tema eelistaks ilmselt tulevast trepikoda kontoriks, praegu on see aknata kolaruum aga kui seal veel kola polnud, kasutaski ta seda. Lamp põles ja tal polnud aimugi, kas väljas paistab päike või sajab vihma :-D minu jaoks oleks ka käsitöötuba ainuõige valik, selleks on ju palju valgust vaja, seega sellised uksed on hädavajalikud. Nüüd ma olen natuke kade isegi. Nii ootan, et meie veranda valmis saaks…

 2. Hea valik, et kuue ruuduga, eks valdavalt nii oligi. Kaheksa ruutu on minu maitsele jälle liiga palju. Ja kui te kodust ära lähete, kas tõstate selle luua sealt ukse kõrvalt ukse ette? :)

  • Erle, siinkandis pole luudagi vaja :P
   Ja 8 ruuduga tuleb juba valgusava ka mängu – mida rohkem ruute, seda vähem valgust tuppa pääseb. Niigi väiksed aknad ju. Ma muidugi hirmsasti oleks tahtnud verandat selliste akendega, kus väikesed ruudud äärtes, kuid rehielamule sellist asja juba juurde ei keevita :)

 3. Heh, lugesin enda viimase kommentaari nüüd uuesti läbi ja olin ühe pisikese deteaili, oma abikaasa, kes meil kodus tööd teeb, välja :-D ehk siis “tema” on minu mees :-)

  • Jaa, sain aru küll :) Ja vaadates praegu, kuidas selline kodus töötamine on keeruline kui isa on lastel silma all, siis ta PEAB leidma endale tööruumi, mis ei ole läbikäidav ja mille ukse saab vahelt kinni panna.
   Nüüd saame siis vastastikku kadedad olla – mina teie veranda peale ja sina meie maast laeni akna peale :D

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s