Lastega lendamine. Estonian Air vs Ryanair

Tänaseks on meil siis põnniga reisides kaks lennukogemust – Tbilisi Estonian Airiga ja Milano Ryanairiga. Meie Itaalia reisist on see minu esimene postitus, sest kuskil on ju vaja aur välja lasta :) Võite ise arvata, kumma lennufirma kasuks kaalukauss osutab…

Meie reisisekeldused algasid juba Tallinna lennujaamas kui peale check-ini selgus, et meie lend hilineb. Alguses edastati teateid stiilis “täpsem info tunni aja pärast”. Lõpptulemusena passisime lennujaamas viis tundi – mis on meeletult pikk aeg kui kaasas u aastane laps, kes magab päeval veel kaks und. Õnneks oli meie reisikaaslastel oma lapse jaoks käru kaasa võetud ja nii said mõlemad põnnid kordamööda oma uned ära magatud. Hea oli, et neil erinevad uneajad. Jah, lennujaamas on lastekärud olemas, kuid neid ei saa lamavasse asendisse panna ja ma ei usu, et ükski laps suudaks nendes magada.

Hea on, et Tallinna lennujaamas on täitsa asine lastenurk. Ilma selleta oleks need tunnid ikka põrgu olnud. Ei kujutagi ette kui sama jama oleks nt Milanost tagasilennul juhtunud, sest selles lennujaamas ei paistnud lastenurka olevat. Selles mõttes kiidusõnad Tallinnale :) Laitus aga selle koha pealt, et selliste hilinenud lendude kohapealt on väikelaste vanemad ikka hätta jäetud – me ei suutnud tuvastada ühtegi võimalust beebitoidu ega mähkmete ostmiseks. Õnneks mähkmete puudust meil ei tekkinud, kuid kuna ma olin toitu ikka 2x lühema perioodi jaoks kaasa võtnud, siis pidime põnni toiduotsingule suunduma. Purgi/tuubitoite ei leidnud üldse. Ühest poest leidsime Kadarbiku smuutid. Ainuke sooja toitu pakkuv söögikoht ei omanud menüüs kartuliputru ega muud veidi lapsesõbralikumat ollust. Smuutit ostes mainisin müüjale mokaotsast meie häda ja sain märkuse osaliseks, et “sellega tuleb alati arvestada”. Blabla. Huvitav, et täiskasvanud ei pea endale toitu kaasa vedama juhuks kui lend hilineb. Neile anti isegi toidutalongid (ja loomulikult ei saanud neid kaasasolevad alla 2-aastased lapsed!). Küll aga pean ma kaasa vedama üüratu varu mähkmeid-beebitoitu, põnnile tagavarariided juhuks kui ta end ära määrib või muidu märjaks teeb (hilineva lennu puhul aina suurem ja suurem tõenäosus). Ja  kui sul juhtumisi on kaasas veel fotokas ja läpakas ja mõned muud väärtuslikumad asjad, siis need ju mahuvad kindlasti kõik lubatud käsipagasi limiidi sisse :S Eriti kuna Ryanairi puhul on laps ikka täiesti tühi koht ja tal ei tohi isegi oma käsipagasit olla.

Okei, saime siiski Itaaliasse ilusti kohale. Lend ise kujunes ilma suuremate viperusteta. Küll aga olen ma nördinud selle kohtlemise pärast, mis meile tagasilennul osaks langes. Nali hakkas pihta pagasit ära andes kui põnni käru ei tahetud vastu võtta. Meie jutt, et lastekäru on tasuta lubatud, ei aidanud. Kuna käru oli eraldi kotis, siis oli ta väidetavalt eraldi pagas ja kuulus maksustamisele. Kui me oleksime käru ilma kotita andnud, siis oleks tasuta saanud. Kuna ta aga oli spetsiaalses käru kotis, siis maksime 20 eurot juurde ja saime ära antud. Seda probleemi ei esinenud meil ei Milanosse tulles ega ka varem Georgias käies. Sama käru, sama kott.

Tänu sellele viivitusele jõudsime me väravasse siis kui boarding juba käis. Kõndisime saba algusesse teadmisega, et lastega reisijad lastakse eelisjärjekorras. Seal saime ühe kaasreisija pahaste märkuste osaliseks. Et lastega ei saa saba ette (“ja missiis, et teil laps on, mul on kolm last kodus!”) ja et juba üks perekond saadeti tagasi. Nöx oli pagasi jamast juba välja vihastatud ja ei lasknud end sellest tshikist häirida. Teenindaja ei teinud meist probleemi ja lasi ilusti läbi. Sellele järgnes pikk-pikk seismine kuskil trepi peal, rahutu laps süles (kellel oli uneaeg peale tulemas ja kes ei saanud aru, miks ta ei või praegu tipa-tapa teha). No tõesti – miks on vaja boardingut nii vara alustada ja siis lasta inimestel trepi peal passida?? Üksindagi on see juba nõme, kuid lastega ikka väga nõme.

Siiski tasus see trügimine ära ja saime lennukisse sisenedes kõrvuti kohad valida. Estonian Airi puhul seda hirmu ei olnud, et äkki ei saa kõrvuti istuma. Ja siis pigem eelistasime viimasena lennukisse minemist, et kitsas ruumis passimist vähem oleks.

Võtsime järgmise rea kohad meiega koos reisivale perekonnale (tuli välja, et nemad olidki need, kes saba lõppu saadeti). Üritasin googeldades leida, et kellel siis õigus – kas lastega reisijad lastakse eelisjärjekorras või ei. Tuli välja, et Ryanairis tuleb selle jaoks osta Priority Boarding (ka ilma lapseta võib) ja nagu ikka – laps on nende jaoks tühi koht. Googeldades sattusin ka foorumite peale, kus sama teema arutlusel ja tundus, et paljude jaoks ongi arusaamatu, miks on oluline, et perekond koos istuks. “Kas sa ei saa siis paar tundi oma mehest eraldi istuda?”. Ma arvan, et seda ütles inimene, kes ise ei ole väikelapsega reisinud. Kahekesi on oluliselt lihtsam last lõbustada/rahustada kui üksi. Ja lapse hea tuju on kõikide kaasreisijate huvides! Sellest nad ei kipu aru saama :( Pärast jälle hea viriseda, et näed lapsed nutsid lennukis.

Samal põhjusel pidasime oluliseks ka seda, et meie sõbrad lähedal istuks – siis saavad põnnid üksteist lõbustada. Teine laps on kõige kindlam tujutõstja.

Kuna põnnil oli uneaeg, siis lootsin, et ta ehk jääb magama. Küsime teenindajalt patja. “Meil ei ole selliseid asju.” Estonian Airis toodi meile ilma küsimata lapsele tekk ja padi.

Jah, EA piletid on kallimad ja RA on säästukas. Lihtsalt kummaliste asjade pealt hoitakse kokku. Mõni asi tundub lausa tasuta olevat, kuid selleks, et meile selgeks teha, et me ikka ODAVlennufirmaga reisime, siis igaks juhuks ei võimaldata seda klientidele.

Huh, sain end välja elatud. Järgmine kord kirjutan ilusatest Toskaana mägedest, maitsvatest viinamarjadest ja imeheast pizzast. Ehk. Nöx valmistab ette postitust L’Eroica‘ st ;)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s